A borostyánt évszázadok óta bányásszák és gyűjtik főleg a Balti tengeren, a színe miatt könnyen felelhető a sárgától a homok-barnán keresztül a közel feketéig terjed. A balti borostyán az évmilliókkal ezelőtt élő régi esernyő fákból származik, a színei kissé eltérhetnek az egyes fák esetében. Ezért annyira egyedi a borostyán, és nehéz pontosan leírni, hogyan alakul ki jellegzetes színük. Az viszont nyilvánvaló, hogy a gyanta befolyásolja legjobban a színt.
Egyes elméletek szerint a mocsarakban lévő fák különböző színű gyantával rendelkeztek, mint a magasabb talajon élő fák. A borostyán valójában fokozatosan elásványosodott gyanta, amelyet az emberiség első drágakövének is tekintenek és a jótékony hatása kb. 7000 éve ismert. A borostyánból készült ásvány nyakláncok és egyéb ásvány ékszerek különleges energiával ruházzák fel viselőjüket.
Például a borostyán ásvány nyakláncokról úgy tartják, hogy a kisbabák nélkülözhetetlen ékszere, ugyanis a borostyán serkenti a csecsemőmirigyek működését, valamint a már nagyobb babák esetében a fogzás ideje alatt nyugtató hatással bír. A borostyán ásvány nyakláncok legnagyobb gyógyhatása, hogy segít megvédeni az embereket a negativitástól, és jó, pozitív érzéssel tölt el, ha ott van velünk. A borostyán ugyanakkor megnyugtatja az idegességet, a stresszt és a frusztrációt, képes csökkenti a kétségbeesést, és növeli az elme értelmét. Értékes féldrágakő lehet valakinek, akinek összetörték a szívét és depressziós, mégis fontos döntéseket kell meghoznia.