Az álláskeresés folyamatának szerves részét képezik az interjúk, hiszen ezek lényegében minden kiválasztási eljárás kihagyhatatlan elemei. Bár minden elbeszélgetés egy kicsit más, sokszor találkozhatunk ismétlődő kérdésekkel, melyekre kész válaszokkal is érkezhetünk.
Az első személyes találkozás
Az álláskeresés egy több lépésből álló, sokszor egészen összetett folyamat, melyek fázisait csak az ismerheti mélyrehatóan, aki már kellő rutinnal rendelkezik vele kapcsolatban. Az online állásportáloknak köszönhetően a nyitott pozíciók böngészése és a jelentkezés is kifejezetten egyszerű, ám ezután következik a valóban tevékeny, gyakorlati rész – természetesen abban az esetben ha a pályázó eljut idáig a folyamatban. A kudarc sajnos már az út legelején is esélyes, de mindig érdemes próbálkozni.
A kiválasztási folyamatok egyik legfontosabb és már azok végéhez tendáló lépése a személyes interjú, amikor is vagy a kiválasztásért felelős személlyel, vagy az adott pozícióhoz tartozó felettesekkel, leendő kollégákkal kell találkoznunk egy hosszabb-rövidebb eszmecsere erejéig. Egy állásinterjú során akár konkrét tapasztalatokra és skillekre is kíváncsi lehet a munkáltató, de talán ettől is fontosabb, hogy képet kapjanak rólunk, személyiségünkről, illetve, hogy mennyire illünk bele az elképzelésekbe..
Bár minden állásinterjú egy kicsit más, sokszor futhatunk bele ismétlődő formulákba és olyan kérdésekbe, melyek szinte sablonként képezik sok cég tudáskészletét. Ezek természetesen a kiválasztási folyamat sajátjai és ezeken keresztül is sok derülhet ki rólunk – nem is véletlen, hogy ennyiszer alkalmazzák ezeket. Mivel a leggyakoribb állásinterjú kérdések és válaszok egy adott formulát követnek, már jó előre felkészülhetünk arra mi is vár ránk és gördülékenyebben vehetjük az akadályokat.
Felkészült pályázók
Bár a leggyakoribb állásinterjú kérdések és válaszok készletét sokáig sorolhatnánk, belépőként talán elég ha néhány kifejezetten jellemző példát és a rájuk adható adekvát válaszokat tekintjük át, hiszen ezek már önmagukban is sokat segíthetnek. Ezek pedig vannak annyira univerzálisak, hogy akkor is megállják a helyüket ha a célunk egy diákmunka Budapest városában vagy épp egy komolyabb pozíció valamelyik vállalatnál. Lássunk tehát néhány sokszor felbukkanó kérdést és nézzük meg, mi lehet rájuk a releváns válasz.
1.Meséljen magáról!
A legalapvetőbb kiindulópont, mellyel az interjú során elkezdődhet az érdemi beszélgetés. A válasz annyiban nehéz, hogy bár sokat tudnánk magunkról mesélni, éles helyzetben sokszor semmi nem jut eszünkbe, vagy épp nem olyan téma, ami az interjú szempontjából releváns. Mivel a leggyakoribb állásinterjú kérdések és válaszok között ez az egyik eatlon, mindenképpen érdemes egy érdekes történettel készülni, mely kiemeli tapasztalatainkat, készségeinket, illetve a megpályázott munkával való kapcsolatunkat is érinti.
2. Miért érzi magát alkalmasnak a munkára?
Bár a kérdés némiképp cseles, a fő a magabiztos és lelkes válasz. Mivel a munkáltató arra kíváncsi, hogy a korábbi tapasztalatok hasznosíthatók-e az új munkakörben, érdemes tanulmányozni a munkaköri leírást és kapcsolódási pontokat találni a korábbi pozíciónkkal.
3. Miért lépett ki az előző munkahelyéről?
Ez esetben abszolút megengedett az őszinteség, de diplomatikus keretek között. Még ha problémás volt is a kapcsolat az előző főnökünkkel, nem érdemes kritizálni őt. A megalapozott érvek és indokok pedig mindenhol célt érnek.
4. Hogyan látja magát 5-10 év múlva?
Az évek száma persze nem adott, de ez a kérdés egyértelműen a pályázó vágyaira és vízióira fókuszál, illetve arra kíváncsi, hogy az illik-e a vállalat profiljába. A hajlandóság a fejlődésre, a határozott jövőkép pedig már önmagában is sokat segíthet a sikeres interjúban.
5. Milyen fizetési elvárásai vannak?
Minden munkakör sarkalatos pontja a bérezés, így a leggyakoribb állásinterjú kérdések és válaszok között ez is előkelő helyen szerepel. Bár a kérdés nem feltétlenül kerül elő az első interjú során, itt is érdemes következetesen válaszolni, amihez nem árt némi kutatómunka a megpályázott pozícióra jellemző fizetésekkel kapcsolatban.